top of page

Mušle Paua z Nového Zélandu

Aktualizováno: 30. 1. 2022

Nádherným suvenýrem, který jsem si dovezla z Nového Zélandu je lastura ušně mořské, zvaná taky Abalone. Na Zélandu se jí říká Pāua a najdete ji v každém obchodě se špěrky, uměleckými předměty a suvenýry. Pestrobarevná perleť tohoto měkkýše zdobila už kanoe a řemeslné výrobky maorských kmenů před příjezdem Evropanů.

Černá hrouda nebo delikatesa?

Paua ale nesloužila jen ke zkrášlování, byla to také tradiční maorská delikatesa. Její černé maso můžete dnes vyzkoušet ve fish and chips prodejnách ve smažené podobě nebo si ho připravit doma, podobně jako Gordon Ramsay zde: Gordon Ramsay Makes Abalone Scrambled Eggs In New Zealand | Scrambled - YouTube

Nevím, jestli chutně, ale rozhodně zajímavě vypadá ušeň zde:


I když se jejím výlovem živí paua divers (potapěči), v dnešní době už se paua také chová ve vodních farmách. Jak je komerčně loví můžete vidět zde: Commercial Paua DivingJaký význam přikládájí této lastuře Maori?

Věří se, že lidé, kteří šperky a ornamenty z mušlí paua nosí, dokáží své city vyjádřovat artikulovaně. Věří se, že paua přináší jeho nositeli citlivost, harmonii. Její mnohobarevná a mněňavá skořápka představuje krásu a změny života. Jako všechny mušle i paua posiluje srdce nositele.
Novinky o Novém Zélandu najdete i na Facebooku


28 zobrazení0 komentářů

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page